Historie - Blue_Hat

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Historie

O kapele...

Jak to všechno začalo…

Jako kapela jsme asi vznikli někdy kolem počátku roku 2008, kdy jsme poprvé zahráli v tomto složení veřejně v hostinci Na kovárně.
Název kapely vznikal nejdřív dost těžko, ale po nějaké době jsme usoudili, že by to mělo mít nějakou formu a tak jednou před zkouškou Libor přišel za Pepou, že bychom se mohli jmenovat Blue Hat (Modrý klobouk). Pepa to odsouhlasil a ostatní následně taky – no a bylo to!
Prapůvodní počátek byl dost jednoduchý – Libor i Pepa se v dost podobnou dobu, někdy na podzim 2006 rozhodli, že jim chybí hraní (tenkrát ještě oba na kytaru) a začali hledat spřízněné duše ve svém okolí, nejlépe v Hradci Králové. Za pomoci internetu narazili na sebe a začali se scházet a hrát spolu nějaké písničky z dob minulých. Brzy jsme zjistili, že je to fajn, ale naše hraní není to co by jsme chtěli a přihlásili se v létě roku 2007 na Bluegrassovou školu v Hustopečích. Tam jsme se potkali se spoustou skvělých lidí a hlavně muzikantů a zjistili, že jsme teprve na samém počátku něčeho, co stojí za to. Tou dobou s námi začal hrát Adam Šic, který má báječný hlas a hraje na kytaru a na mandolínu. Někdy koncem roku 2007 jsme se potkali s Tomášem Bohovicem a Jirkou Novákem. Bohužel jen Jirka hrál na jiný nástroj než je kytara. Velmi dobře hrál na banjo. Všichni ostatní na kytaru. Složení 4x kytara, sem tam někdy mandolína místo kytary a banjo bylo neudržitelné a hlavně k neposlouchání…..
A proto si Libor k vánocům 2007 nadělil svoji první mandolínu (tehdy od firmy STAGG) a Tomáš svůj první kontrabas. Tato změna už přinesla svůj viditelný a časem i slyšitelný výsledek. I přes interpretační vady na kráse to začalo mít svůj řád. Měli jsme spoustu elánu a potřebné nástroje. A tak jsme začali hledat možnosti jak se zlepšit a začali pravidelně spolu zkoušet. Pro úsporu času na zkouškách jsme si rozdělili kompetence, aby bylo jasné, kdo má v čem poslední slovo. Rozdělení funguje dosud a je následující:
Pepa Jindra – kytara, zpěv, kapelník (tak trochu holka pro všechno co je potřeba, hlavně co se bude hrát, kde, úplně poslední štace, když není shoda …)
Jirka Novák – banjo, zpěv, umělecký vedoucí (řeší jak se co bude hrát, a když se neví kdo má pravdu, tak Jirka ji prostě má J )
Libor Fajmon – mandolína, zpěv, manažer (holka pro všechno co je třeba zařídit a nikdo se k tomu zrovna nemá J )
Adam Šic – zpěv, kytara, hlavně zpěvák a určuje od čeho resp., v jaké tónině se bude co hrát pokud to má zpívat
Tomáš Bohovic – kontrabas, zvukař – jednoznačně nejzkušenější člověk v kapele s těmito zkušenostmi

Tak takhle to nějak vzniklo. Když vlastně přemýšlím o tom, co jsme tak v podstatě volné sdružení kluků zapálených do muziky která je baví a kteří mají chuť a zároveň i odvahu hrát pro potěšení své i druhých. Všichni se této zálibě věnujeme ve volném čase, na úkor společně stráveného času s našimi rodinami. Instrumentačně se snažíme o maximum a děláme vše možné a někdy i nemožné, aby to co cítíme v našich srdcích, šlo nějak přes naše nástroje k druhým lidem, kteří mají podobnou muziku také rádi.
Proč Bluegrass? No to je dobrá otázka a asi by na ni měl odpovědět každý za sebe. Pro mne to byla a prozatím stále je ta největší výzva na jakou jsem zatím měl odvahu reagovat. Nejrychlejší a nejhutnější instrumentace se spoustou volnosti pro improvizaci a vlastní seberealizaci…. Muzika co má odsyp a dobře se poslouchá, žádné velké drama, ale hezká chvilka, nálada, vtip.

A co na závěr? Bluegrass je muzika, kterou během čtvrt hodiny hraní vyčistíte slušně obsazenou hospodu, pokud tam nemáte příznivce tohodle stylu, a to už taky o něčem svědčí, ne?
V březnu 2010 pro kroniku zapsal Libor.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky